Časť štrnásta – Kam sa kukneš, samý spisuvatel…

Lev Nikolajevič Tolstoj

Zatiaľ každé mesto, ktoré som navštívil, malo svojho spisovateľa. Petrohrad Puškina, Nižný Novgorod Gorkého, Uljanovsk Lenina, Moskva Jerofejeva, Kaluga Deržavina, ktorý tu pôsobil krátko za Alexandra I. ako gubernátor a Tula, kam som sa vybral nedávno, Tolstoja. No ani tak nie Tula, ako jej okrajová časť Jasnaja Poľana.

Jasnaja Poľana

Ak by som chcel niekedy niekde bývať už natrvalo, tak presne tu. Takto nejako si predstavujem dom mojich snov. Dokonca dom nie je až tak dôležitý, ako prostredie, v ktorom je situovaný. Niekoľko desiatok hektárov rozľahlý pozemok, z väčšej časti pokrytý lesom s rybníkom a lúkami, ovocnými sadmi a potokmi, nekonečnými chodníkmi, ale aj zákutiami s lavičkami, kde počuť iba šum stromov a kvapky dažďa na ich listoch. Neopísateľne nádherné prostredie. Ani sa nečudujem, že si Tolstoj vybral ako svoje miesto posledného odpočinku práve tu. Je to priestor pôsobiaci ako balzam na prepálené nervové spojenia a vystresované mysle. Možno to bol iba pocit, pretože sme sem prišli tesne pred záverečnou a celý čas jemne popŕchalo, takže tu okrem nás boli iba dve študentky, ktoré si na svoj tablet zaznamenávali skoro každý strom. V tom prípade sú tam doteraz. Ale mne sa odtiaľ vôbec odchádzať nechcelo.

Ak Puškin potreboval tvoriť svoje nesmrteľné diela v úžasnom Petrohrade, pre Tolstoja bola Jasnaja Poľana priam nevyhnutnosťou, aby mohol písať nadpozemské knihy. Anna Karenina, Vojna a mier, Vzkriesenie, Kozáci a desiatky ďalších sú toho nezvratným dôkazom. Tu by aj Danielle Steel napísala konečne niečo čitateľné.

Tolstoj bol aristokrat so sklonom k bohémskemu životu, ale aj nezmyselnému hrdinstvu a revolte. Svedčia o tom jeho denníky zo študentských čias. Ak možno o niekom povedať, že sa zmenil o sto osemdesiat stupňov, tak o Tolstom určite. Začal ako lenivý nevychovaný študent holdujúci hazardu, ktorý nakoniec musel svoje štúdia aj zanechať, pokračoval ako vojak a dôstojník v Krymskej vojne a skončil ako jeden z najuznávanejších spisovateľov a filozofov v histórii. Rodičia, ktorí si sťažujú na svoje neposlušné ratolesti, môžu očakávať, že z nich vyrastú veľké osobnosti.

Tulský Kremeľ

Avšak Tula nie je iba Tolstoj. Ani zďaleka. Tula je priemyselné mesto, ktoré ako prvé v Rusku zaviedlo manufaktúrnu výrobu zbraní a je najväčším producentom samovarov v Rusku a tým pádom aj na svete. Týmito odvetviami sa špecializujú aj múzeá, ktoré sa nachádzajú v centre mesta. Múzeum zbraní v strede Tulského Kremľa, ktorý je iba o rok starší od Moskovského, má vo svojej zbierke hlavne historické zbrane dakedy vyrábane v meste. Miestny Kremeľ nie je ani zďaleka tak rozsiahly ako Moskovský, ale po rekonštrukcii, ktorá je už skoro pred ukončením, sa mu krásou určite aspoň vyrovná. Hneď pred vchodom do Kremľa je Múzeum samovarov, plné neskutočných variácii tohto u nás nie veľmi rozšíreného variča na čaj. Niektoré sú zamerané na praktické využitie iné viac ako dekorácia. Samovar je svojim spôsobom predchodca rýchlovarnej kanvice. Ibaže oveľa krajší.

Dnes však Tula nie je orientovaná iba na samovary. V centre mesta je zopár dobrých cukrárni a kaviarni, kde sa dá nájsť množstvo chutných jedál, domácich zákuskov a výborná káva. Ja síce nie som žiaden veľký kávičkár, ale v jednej takejto kaviarničke som si ju fakt vychutnal.

Určite sa sem ešte vrátim…

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Jeden komentár k “Časť štrnásta – Kam sa kukneš, samý spisuvatel…”

  1. Spätné upozornenie: Čo ste čítali v roku 2017 -

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*