Časť pätnásta – Učiť sa, učiť sa, učiť sa

Ulice Uljanovska

Uljanovsk, pôvodne Simbirsk, bol založený na rieke Volga v roku 1648 ako obranná pevnosť. Po zavedení železnice sa však začal v meste rozvíjať priemysel, obchod a kultúra. Našincovi bude známy hlavne automobilový závod UAZ, vyrábajúci terénne a vojenské autá. Napríklad taká „Buchanka“, oficiálne UAZ 452, sa tu nepretržite, v nespočetných variáciách a prakticky v nezmenenej forme vyrába od roku 1957. Pre jej úžasnú prejazdnosť a odolnosť ju dodnes využíva armáda, polícia, štátna pošta ale aj telekomunikačné firmy, poľovníci alebo rôzni nadšenci. Je to proste legenda. Vedenie UAZ-u má dokonca jednu v špeciálnej úprave na rokovania v rámci presunov po nekonečnom areáli podniku.

UAZ 452 – Buchanka

V Uljanovsku je však na prvom mieste úplne iná legenda. Legenda, podľa ktorej sa toto mesto od roku 1924 aj volá. V roku 1870 sa tu narodil vodca, revolucionár, turista, autor známeho edukačného výroku a neskôr aj masový vrah – Vladimír Iľjič Uljanov, vo svete preslávený pod jedným zo svojich asi sto šesťdesiatich pseudonymov ako Lenin. Okrem názvu mesta ho tu pripomínajú sochy, ulice, námestia, pamätné tabule ale hlavne veľké múzeum postavené na jeho pamiatku okolo jeho rodného domu a domu kde vyrastal.

Rodný dom V.I.Lenina

Uljanovsk je vcelku nudné mesto, počtom obyvateľov podobné Bratislave. Na rozdiel od nášho hlavného mesta je však podstatne rozľahlejšie a menej turisticky navštevované. Ulice sú tu veľmi široké a rozbité, domy staré, v centre väčšinou už zrekonštruované. Moderné nákupné a obchodné centrá sa dostali aj sem, ale nemal som pocit, že by nejakým spôsobom narúšali atmosféru mesta. Skôr ho dopĺňajú a obohacujú. Aspoň je kam sa zašiť počas snehovej fujavice, pretože kaviarní a reštaurácií tu teda veľa nie je. Hlavne keď to porovnám napríklad s Kalugou. Je to však pochopiteľné, pretože kúpna sila miestneho obyvateľstva je vcelku nízka. Priemerná mzda sa tu pohybuje okolo pätnásť tisíc rubľov, čo je asi 250 eur. Ak teda vôbec človek nájde nejakú prácu.

Pamätník písmenu „ё“

Zato múzeí, bánk a rôznych úradov je tu nespočetne. Netradičné je napríklad Múzeum civilných lietadiel neďaleko miestneho letiska. Žiadne makety. Skutočné lietadlá z doby len nedávno minulej.
Neobvyklé na Uljanovsku je aj množstvo sôch a pamätníkov. Dá sa tu nájsť dokonca pamätník písmenu „ё“ (čítaj jo). A nie je to len tak pre nič za nič. Miestnemu rodákovi, básnikovi a spisovateľovi Nikolajovi Karamzinovi sa pripisuje zásluha na jeho zavedení do praxe. Pravdou je, že prvý krát bolo písmeno „ё“ použité v písanej forme v roku 1795 v básnickej zbierke Moji bezdelki (Moje čačky) poeta, bájkara, štátneho činiteľa a člena Akadémie Ivana Dmitrijeva. Karamzin ho však preslávil až v roku 1797, keď v jednej svojej básni, zverejnenej v almanachu Aonidy, použil namiesto „io“ písmeno „ё“. Bolo to v slove „sliozy“ (sľozy – slzy). Vysoký náklad tohto almanachu spôsobil, že aj Veľká sovietska encyklopédia uvádza chybne Karamzina ako autora písanej podoby tohto znaku. V školskej praxi sa však jeho povinné písanie zaviedlo až v roku 1942.

Veľmi zaujímavé je, hlavne v súvislosti s aktuálnou politickou situáciou, že ešte pred pár rokmi bolo miestne letisko využívané Severoatlantickou alianciou ako prekladisko pre zásobovanie medzinárodných vojenských jednotiek ISAF a v roku 2012 pri ich sťahovaní sa z Afganistanu. Aj napriek výrazným miestnym protestom bol v tej dobe hlavne Putin výrazným obhajcom jeho zriadenia. Niet sa mu čo čudovať. Za túto „službičku“ zinkasovalo Rusko od NATO niekoľko stoviek miliónov dolárov. Že by aj Krym bol iba biznisom medzi USA a Ruskom?

Rieka Volga

Celkom humorná mi prišla samolepka na všetkých mestských taxíkoch, ktorá ešte prednedávnom informovala zákazníkov, že Baraka Obamu určite neodvezú. Aj keby platil zlatou VISA kartou.
Každopádne však Uljanovsk stojí za povšimnutie a návštevu. Keď pre nič iné, tak aspoň pre úžasný pohľad na rieku Volgu, ktorá sa ani nedá opísať slovami. Kto neuvidel, nepochopí. Dunaj, je oproti nej iba malý potok.

5.00 avg. rating (97% score) - 1 vote

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*