Časť jedenásta – Vodka nadovšetko

Poznáš pivo Žatecký Gus alebo Praha? Rusi si myslia, že aké super české pivo pijú. Zato vodka je tu asi najlepšia na svete. V malých potravinách kúpiš 5 druhov chleba, 4 druhy zeleniny, 2 druhy masla a jogurtov, ale asi 20 druhov vodky v rôznych objemoch fliaš. No nedaj si. Už som načal druhú.

Vodka je nápoj, ktorý prepája ruské dejiny, prináša inšpiráciu väčšine ruských umelcov, ale má na svedomí aj veľa životných tragédií. Učebnice literatúry nám toho veľa zamlčali. A nielen ony. Gorkij, Puškin, Vysockij, to boli umelci, ktorým vodka dala všetko a aj všetko vzala. Sranda bokom, alkohol je hybnou silou ľudstva. Žiadna iná droga nepriniesla toľko skvostov a umeleckých diel, toľko nádhery a smútku ako vodka. Vodka bola, je a bude najväčšia múza. Aspoň pokiaľ bude…

Rusko je krajina nezmyslov a paradoxov. Boli sme sa najesť v bare, ktorý mal v názve hrdo veľké BEER a pozýval na Oktoberfest. Čapované pivo však nemali žiadne a z fľaškových iba jedno ruské a aj to bolo nealkoholické. Tak som si dal Bud, podľa čašníčky vraj české. Zlaté oči moja.

Rusi sú špecialisti na prípitky. Takmer žiadne štrngnutie sa nezaobíde bez kvetnatého priania. Čím osobitejšie alebo dlhšie, tým častejšie má možnosť potom jeho autor pripíjať. Chvíľami to pripomína súťaž v prípitkoch. Nevýhodou je však to, že účastníkom finále už nie je skoro vôbec nič rozumieť.

Nechytajú sa však na jedného môjho známeho, s ktorým sme raz dávno boli spolu v Nemecku. Po nemecky vedel iba pozdraviť a spýtať sa na stanicu. Svoju slovnú zásobu využil aj pri večernom pive v kruhu domácich, kedy sa snažil zakontrovať ich stereotypnému „zum Wohl“ a nechtiac vymyslel odvtedy sa tradujúci prípitok „zum Bahnhof“. Prípitky „zum Beispiel“ alebo „zum Prostata“ sa tiež chytili, ale ten jeho bol prvý. Ani jeden však nevymyslel Nemec. Asi aj preto sa mi lepšie pije s Rusmi. Oni ich sypú ako z rukáva.

Raz po poctivých dvoch hodinách badmintonu som dostal chuť na pivo. Vypotil som toho dosť, takže bolo potrebné doplniť tekutiny a aj kalórie. Až v potravinách pri pohľade na nákupnými vozíkmi zabarikádované regály som si s hrôzou spomenul, že po dvadsiatej druhej hodine je v Rusku zákaz predaja alkoholických nápojov. Nealko piva tiež. Iba reštaurácie a bary majú výnimku. Je to taká prohibícia po Rusky. Vraj aby sa im národ neprepíjal. Dosiahli však iba to, že si alkoholici začali lepšie plánovať svoje nákupy. Podľa mňa by to však malo oveľa väčší účinok, ak by ten zákaz otočili. To znamená, že by sa mohol predávať alkohol až po dvadsiatej druhej hodine. Do vtedy ani kvapku. No ale ďalšiu revolúciu nebude riskovať asi ani Putin. Hlavne, keď sa teraz stal najmocnejším človekom planéty.

Takže na jeho zdravie…

5.00 avg. rating (98% score) - 3 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*