Časť devätnásta – Štatistická odchýlka


.

Vraví sa, že Rusi veľa pijú. Alkohol. Vraj najviac na svete. Netuším, kto im prisúdil toto prvenstvo, ale takí Česi vypijú najviac piva na hlavu na svete. Nemci sú im však už v pätách. Francúzi dávajú víno už aj do dojčenských fliaš. Vraj je zdravé. Nerozumiem, prečo sa potom alkoholici liečia. Angličania sú preslávení svojimi pitkami všade, kam prídu. Napríklad do Bratislavy. A nesmiem zabudnúť na Američanov. Nemôžem si spomenúť na žiaden hollywoodsky seriál alebo film, v ktorom by hlavný hrdina neprišiel domov z práce, neotvoril si domáci bar, nevytiahol z neho fľašu bourbonu so skleneným uzáverom a nenalial si z nej do nízkeho krištáľového pohára bez stopky. Akože po ťažkom dni. Len mi ešte nikto nevysvetlil, kto im neustále dodáva do tých domácich barov čerstvý ľad, keď nie sú celý deň doma.

Tak potom prečo to prvenstvo pre Rusov? Asi preto, že oni chceli byť vždy všade a vo všetkom prví. Napríklad sovietske hodinky boli najväčšie a najrýchlejšie, alebo Gagarin bol prvý vo vesmíre, aj keď dodnes existujú pochybnosti, či tam vôbec bol.

Ale keď prídete do Ruska, zmocní sa Vás ten neopísateľný pocit jedinečnosti a veľkosti. Zrazu Vám pripadá krajina, ktorou prechádzate, ako nekonečný priestor bez hraníc. Niekoľkodňová cesta vlakom nie je vôbec výnimočná. Áno, dňová, nie hodinová. Až tu človek zistí, že to naše Slovensko je vlastne iba bodka na mape. Úplne bezvýznamná bodka, ktorá sa hrá na čiarku.

Keď si predstavím, že Lenin so Stalinom povraždili v gulagoch pol Európy, tak sa mi z toho zahmlieva pred očami. Ale tu máte pocit, že sa vôbec nič nestalo. Rusi si neradi priznávajú, že niekde spravili chybu. Na druhej strane, kto si to prizná rád. Možno aj preto je možné nájsť v každom ruskom meste prakticky pred každou administratívnou budovou alebo na každom námestí sochu Lenina. Cena človeka má odrazu úplne inú hodnotu. Hodnotu štatistickej odchýlky. Ťažko sa potom čudovať Rusom, že sa snažia zvýšiť svoju cenu aspoň tým, že do seba lejú vodku. Tí bohatší k tomu pridajú zlaté zuby a európskejší značkové oblečenie alebo drahý mobil, zlatú reťaz a drahé auto.

Pri jednej z mojich početných ciest do Ruska som si na letisku pred odletom všimol chlapíka v teplákovej súprave, ako keby prišiel rovno z posilňovne. Postavu mal však vyšportovanú skôr od jedla. Vedľa neho stála botoxová, vychudnutá blondína po záruke v bezchybnom kostýmčeku, pravdepodobne od nejakého drahého návrhára a poslušne pozorovala svojho drahého pána, ako chatuje na svojom zlatom notebooku. Môžete tri krát hádať, akou triedou cestovali. Samozrejme business. Každý si zvyšuje svoju cenu ako vie. A ak nie, tak aspoň vytvára dojem, že ju má. Je to ako s cennými papiermi na burze. Ich cena je nulová, pokiaľ Vás burzový maklér nepresvedčí, aby ste za ne vysolili majlant.

Avšak aj napriek takzvaným „novým Rusom“, ktorí nezostali iba pri vodke alebo zlatých zuboch a každá drahá vec je pre nich ešte stále príliš lacná, sa väčšina ľudí v tejto nekonečnej krajine pohybuje na úrovni už spomínanej štatistickej odchýlky.

4.67 avg. rating (93% score) - 3 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*